
3 sposoby na zmęczenie
W okresie wzmożonej nauki często dokucza nam notoryczne zmęczenie. Niedospane noce i dzienna dawka szkolnego stresu obniżają możliwości poznawcze i często doprowadzają do skrajnego wyczerpania. Dlatego warto poznać najlepsze sposoby regeneracji.
1. SEN
Nic tak nie regeneruje organizmu jak dobrze przespana noc. Nieraz mamy jednak problem z zaśnięciem co często towarzyszy skrajnemu przemęczeniu. Usypiająco działa kojąca, wieczorna kąpiel. Wypicie ciepłego mleka z łyżeczką miodu. Zjedzenie banana lub suszonych owoców. Po takiej przekąsce rośnie w organizmie poziom działającego nasennie tryptofanu i poprawiającej nastrój serotoniny. Pamiętaj też o przewietrzeniu sypialni przed snem.
2. RUCH
Zamiast po męczącym dniu zabierać się od razu do nauki, idź na krótki spacer. Brak ruchu i niedotlenienie mózgu powodują zmęczenie, ospałość i problemy z koncentracją. Krótki wysiłek fizyczny pozwoli ci oderwać się od problemów, zregenerować organizm i łatwiej zasnąć. Jeśli pogoda nie zachęca do wyjścia z domu, zrób parę lekkich ćwiczeń przy otwartym oknie.
3. DIETA
Pobudzająca dieta jest bogata w węglowodany, te proste są szybko przetwarzane w glukozę, którą krew transportuje do wszystkich narządów i mięśni. Dzięki temu czujesz natychmiastowy przypływ sił i wigoru. Ale gdy cukier zostanie spalony w komórkach, znów odczuwasz zmęczenie. Dlatego trzeba uwzględniać węglowodany we wszystkich posiłkach, a po owoce i warzywa sięgać co 2-3 godziny – wtedy utrzymasz cukier we krwi (i energię!) na stałym poziomie. Jeśli chcesz zapewnić sobie dopływ energii na dłużej, jedz produkty zawierające węglowodany złożone (przetwarzane wolniej niż proste). Znajdziesz je np. w makaronie, kaszach i ryżu.
W chwili znużenia możesz podeprzeć się kawą czy mocną herbatą. Ale ostrożnie! Pobudzająco podziała filiżanka kawy, która zawiera ok. 60 mg kofeiny, lub herbaty – ma ok. 30 mg kofeiny. Jednak dzienna dawka większa niż 400 mg powoduje osłabienie, może też wywołać bóle głowy, mdłości i biegunkę. Herbata zawiera także taniny, które hamują wchłanianie żelaza, co może dodatkowo nasilić uczucie zmęczenia i osłabienia.
Czas wypocząć!