Jak powstają chmury?
Zjawiskiem odpowiedzialnym za powstawanie chmur jest konwekcja. Ciepłe powietrze o mniejszej gęstości unosi się ku górze, natomiast powietrze chłodne o większej gęstości opada. Słońce ogrzewając powierzchnię Ziemi powoduje unoszenie się ciepłego powietrza. W miarę wzrostu wysokości para wodna zawarta w powietrzu schładza się i następuje kondensacja cząsteczek wody, które tworzą chmury.
Chmura to nic innego jak para wodna, czyli miliony kropelek wody lub kryształków lodu unoszących się w powietrzu. Gdy powietrze zaczyna stale się ochładzać, to w pewnym momencie osiąga tzw. “punkt rosy”, czyli moment w którym następuje nasycenie pary wodnej (saturacja), dalsze schładzanie powoduje przesycenie i kondensację. Kondensacja to przejście wody ze stanu gazowego w stan ciekły. Pod jej wpływem tworzą się zarodniki kropelek chmurowych.
Chmury powstają również na skutek przesuwanie się frontów atmosferycznych. Gdy ciepły front atmosferyczny natknie się na swej drodze na zimny front atmosferyczny to zaczyna się wznosić. Tam następuje jego ochłodzenie i formowanie się chmur.